Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto może stosować uproszczenia w księgach

03 lutego 2021 | Rachunkowość | Anna Matlok

Spółki mogą stosować uproszczenia przy prowadzeniu ksiąg, jeśli nie wypływa to na ich rzetelną i jasno przedstawioną sytuację majątkową, finansową oraz wynik finansowy. Najczęściej uproszczenia dotyczą jednostek, które spełniają kryteria jako jednostka mała oraz mikro.

Jednostki, które przyjmują uproszczone zasady sporządzania sprawozdań finansowych przewidzianych dla jednostek małych oraz mikro powinny przekształcić dane porównawcze za poprzednie okresy oraz opisać ich wpływ na sprawozdanie finansowe.

Jednostka mała

Zgodnie z art. 3 ust. 1c ustawy o rachunkowości (dalej: uor) jednostka mała to spółka, która w roku obrotowym, za które sporządza sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym ten rok, nie przekroczyła, co najmniej dwóch z trzech wielkości:

- 25 500 000 zł – sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,

- 51 000 000 zł – przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,

- 50 osób – średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty.

Spółki, które spełniają wyżej wymienione kryteria muszą podjąć uchwałę przez organ zatwierdzający sprawozdania finansowe w sprawie przyjęcia uproszczonych zasad sporządzania sprawozdań finansowych przewidzianych dla jednostek małych.

Artykuł 3 ust. 1d pkt 2 uor mówi o tym, że jednostki które spełniają kryteria jako jednostka mała w danym roku obrotowym, a w następnym roku obrotowym przekroczą progi jednostek małych cały czas będą mogły korzystać z uproszczeń przewidzianych dla tych Spółek. W momencie, gdy przedsiębiorstwo przekroczy dwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11878

Wydanie: 11878

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament